Bites ķermeņa daļas

Bites ķermeņa daļas

Klikšķini uz bites ķermeņa daļām, lai uzzinātu vairāk!

Bites ķermeņa daļas
Galva Antenas Acis Mute Krūškurvis Spārni Kājas Vēders Dzelonis Ziedputekšņu somiņa

Galva

Bites galva ir trijstūra formā. Smadzenes sastāv no ~950 000 neironiem. Bitēm ir lieliska atmiņa un mācīšanās spējas, kas nepieciešamas, lai atcerētos nektāra iegūšanas vietas un spētu atgriezties stropā.

 

Antenas

Antenas ir klātas ar tūkstošiem sensoru, kas uztver smaržas, pieskārienus, sūta informāciju par vēja ātrumu un pārvalda spēju orientēties lidojuma laikā. Viena antena satur 170 smaržu receptorus.

Bites izmanto antenas arī, lai komunicētu ar citām bitēm caur pieskārieniem.

Acis

Medus bitēm ir 5 acis: 3 vienkāršas acis un 2 saliktas acis. Vienkāršās acis nav paredzētas redzei, bet gaismas intensitātes izmaiņu uztveršanai.

Pārējās 2 acis ļauj bitēm redzēt priekšā, sānos, augšā un lejā notiekošo. Šīs acis labi uztver arī kustību - ja cilvēks spēj uztver kustību, kas ir 1/50 daļa no sekundes, tad bites acs spēj uztver 1/300 daļu sekundes.

Bites redz visas krāsas, izņemot sarkano - to viņas redz kā melnu, toties spēj redzēt UV starus, ko mēs, cilvēki, nevaram.

Mute

Mute sastāv no vairākām daļām. Bites mute sastāv no:

  • žokļiem, kas ir spēcīgi un noderīgi, lai iznestu no stropa gružus, lai uzbruktu ienaidniekiem un uzmanīgi darbotos ar vasku; tos izmanto arī ziedputekšņu vākšanai.
  • snuķīša, kas paredzēts nektāra iegūšanai. Šī "mēlīte" ir labi attīstīta, lai spētu iegūt nektāru pat no visdziļākajiem ziediem, tās vidējais garums ir 6,4mm.

 

Krūškurvis

Krūškurvis paredzēts galvenokārt, lai pārvietotos. Tam piestiprinātas 6 kājas un 4 spārni. Lielāko krūškurvja daļu aizņem spēcīgi muskuļi, kas paredzēti lidošanai, tomēr tur atrodama arī sirds, nervi, barības vads.

Spārni

Bitēm ir 2 pāri spārnu, tie ir ļoti plāni. Uz spārnu malām atrodas mazi āķīši, lai tie turētos kopā lidojuma laikā. Lidojot, bites var attīstīt ātrumu 24 km/h.

Spārni tiek izmantoti arī kā termoregulators stropā - ja gaiss ir pārāk silts, tad bites ar spārniem to vēdina un tādā veidā to atdzesē. Šāda parādība novērojama arī tad, kad dravnieks dodas pie bitēm un dūmo tās - bites domā, ka sācies ugunsgrēks un sāk vēdināt stropu.

Bites zumēšana ir spārnu kustību rezultāts - spārni kustās ~11,400 reizes minūtē.

Kājas

Bitēm ir 3 pāri kāju. Katra kāja pilda dažādas funkcijas:

  • priekškājas paredzētas, lai bite varētu notīrīt savas antenas, uz kājām atrodas mazas rieviņas, kas atvieglo procesu. Tām ir arī ķemmītes un matiņi, kas paredzēti ziedputekšņu savākšanai;
  • vidējās kājas paredzētas, galvenokārt, lai pārvietotos, bet bites tās izmanto arī ziedputekšņu pakošanai uz pakaļkājām;
  • pakaļkājas ir īpaši attīstītas tieši darba bitēm - uz tām atrodas ziedputekšņu "somas".

Vēders

Bites vēderā atrodas gremošanas sistēma, dažādi dziedzeri un reproduktīvā sistēma. Apaugļotām bišu mātēm vēders ir krietni lielāks, jo ir pilns ar olšūnām.

Darba bitēm zem vēdera atrodas 4 vaska dziedzeri. Tie ražo šķidru vasku, kas sacietē nokļūstot saskarē ar skābekli.

Bitēm nav plaušu - gaiss ieplūst bite ķermenī pa traheju atzarojumiem un tālāk tiek pievadīts orgāniem.

Dzelonis

Kad bite ir briesmās, vai sajūt smaržu, troksni vai krāsu, kas apdraud viņas stropu, tā dzeļ. Dzelonim ir atskabargas, un kad bite pēc dzēliena mēģina to izvilkt no upura, daļa no bites vēdera atdalās no ķermeņa, pēc kā bite mirst.

Muskuļi, kas atrodas dzelonī, turpina pumpēt no tā ārā indi, pat ja tas jau ir atdalījies no bites. Šis process var turpināties apmēram minūti vai arī kamēr dzelonis ir noņemts.

Tā tas parasti notiek, ja bite dzeļ cilvēkam, bet citiem kukaiņiem bite var iedzelt nesavainojot sevi.

 

Ziedputekšņu somiņa

Ziedputekšņu "soma" veidojas uz bites pakaļējām kājām. Kad bite apciemo ziedu, tās kājas, kas klātas ar sīkiem matiņiem, aplīp ar ziedputekšņiem. Pēc tam tā sapako ziedputekšņus "somiņā".

Lai noturētu ziedputekšņus lidojuma laikā, bites to sajauc ar nelielu daudzumu nektāra. Matiņi uz pakaļkājām lieliski satur tos kopā.

Pamanīji kļūdu vai nepilnības? Raksti mums šeit: https://mdrava.lv/kas-mes-esam/


Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *