Interesanti raksti

Kāpēc tieši sešstūris?

Vai esi kādreiz skatījies uz šūnām bišu stropā un aizdomājies par sešstūra formu, kuru tās izmanto savas saimes uzturēšanai? Kādēļ bites savā stropā šūnas veido tieši sešstūra formā? Kāpēc ne kvadrāta, trijstūra, vai apaļas?

Bitēm ir tik daudz spēju, ar kurām tās mūs pārsteidz – apputeksnēšana, smarža, perfekti organizētā sabiedrība un sarežģītā sadarbība, kā arī līdz perfekcijai attīstītā komunikācija caur deju. Bet ir vēl kāda sfēra, kurā bites spēj izcelties – ekonomika un matemātika!

Bites patiesībā ir izcilas matemātiķes. Zinātnieki stāsta, ka tās spēj aprēķināt pat leņķus. Savukārt bišu stropu, kas ir svarīgākais elements bišu dzīvē, mēs varam uztvert kā matemātisku brīnumu. Tāpat kā cilvēkiem, arī bitēm vajadzīgs ēdiens un patvērums, lai tās spētu izdzīvot. Strops nav tikai bites māja, bet arī vieta, kur novietot medu. Tā kā stropam ir tik liela nozīme bišu izdzīvošanā, tās ir pilnveidojušas to līdz izcilībai. Ja tuvumā aplūko bišu šūnas, ir redzams, ka tās sastāv no cieši blakus savietotiem sešstūriem.

Kādēļ no visiem iespējamiem dizainiem bites izvēlējās tieši sešstūri?

Lai to saprastu, ir jādomā kā bitei. Tātad:

  • Bitēm nepieciešama droša vieta, kur var dzīvot visa saime;
  • Tāpat ir vajadzīga vieta, kur nektārs, kas pēc tam pārvēršas medū, var tikt uzglabāts atbilstošos apstākļos.

Tas nozīmē ka ir nepieciešama efektīva vietas optimizēšana. Opcija ir būvēt mazas šūnas, tādā izmērā, lai tur ietilptu bite, un lai tā varētu kalpot arī par vietu, kur glabāt nektāru. Nākamā lieta – jāizdomā, no kā šūnas varētu tikt veidotas. Bitēm nav roku, ar kurām varētu uzbūvēt vai uzcelt kaut ko, bet tām ir cita funkcija – tās spēj ražot vasku. Tomēr tas prasa milzu darbu. Bites patērē ~230ml medus, lai saražotu ~30ml vaska, tādēļ ir jāizveido šūnas, kas patērētu pēc iespējas mazāk resursu, bet spētu sevī uzglabāt pēc iespējas lielāku medus daudzumu.

Kura no ģeometriskajām formām ļautu bitēm uzglabāt visvairāk medus, tai pat laikā tās izgatavošanai patērējot vismazāk vaska? Sākumā šķiet, ka tas būtu aplis. Tomēr, ja bites veidotu apaļas šūnas, tad starp tām paliktu brīva vieta, kas ir lieki iztērētas platība – tā nu būtu pārāk liela greznība šaurajam stropam.

Risinājums ir sešstūris. Kāpēc?

  1. Sešstūris ir forma, kas līdzinās aplim, bet atšķirība ir tā, ka tie neveido tukšas vietas, ja tos saliek blakus vienu otram.
  2. Tam ir arī lielāks laukums, salīdzinājumā ar citām formām, tādēļ tas sevī ļauj uzglabāt visvairāk medus.
  3. Ne mazāk svarīgs aspekts – resursu ekonomija. Sešstūra izveidošanai nepieciešams vismazāk vaska, salīdzinot ar četrstūri vai trijstūri – šūna, kas sver 100 gramus, spēj noturēt sevī 4kg medus.
  4. Sešstūra forma nodrošina arī ievērojamu izturību, tādēļ mūsdienās to izmanto, piemēram, lidmašīnas spārnu vai satelīta detaļu būvniecībā. Vaska šūna var būt 0,05 mm plāna, bet izturēt 25 reizes lielāku svaru par savējo.

Ko var secināt? Bites spēj aprēķināt, projektēt un būvēt tādu telpu struktūru, kas nodrošina vietu dzīvošanai, medum, cirmeņiem un ziedputekšņiem. Šie mazie insekti ir dzimuši inženieri un ekonomisti! Mūsdienu speciālisti ir ņēmuši bišu darbu par paraugu, lai savos projekts panāktu plašumu, izturību un stingrību dažādu konstrukciju būvē.

Noskaties video (Eng)!

Info avots: https://ed.ted.com/

marts 15th, 2018|Tags: , |

Kā rodas bite?

National Geographic piedāvā apskatīt apbrīnojamu minūti garu video, kurā redzams, kā notiek bites attīstība no šūnā iedētas oliņas līdz attīstītai medus bitei.

Fotogrāfam Anand Varma tika lūgts sagatavot bišu fotogrāfijas National Geographics žurnālam. Savā darbnīcā viņš novietoja stropu, kuru ieguva no vietējās paziņas – biškopes. Lai iegūtu fotoattēlus no neaizvērtām šūnām, kādas tās ir dabiskā vidē – stropā, bija nepieciešams radīt apstākļus, kuros nav vajadzīgs aizvērt šūnu ar vaska kārtiņu. Lai to panāktu, tika izmantots inkubators ledusskapja izmērā, kas nodrošināja nepieciešamos temperatūras un gaisa mitruma apstākļus medus bites attīstībai. Šādā viedā fotogrāfs varēja noņemt šūnas vāciņu un iemūžināt bites augšanu, nekaitējot tām. 

Kopumā šis eksperiments fotogrāfam aizņēma 6 mēnešus laika – tie bija vairāki mēģinājumi, daudzi no tiem bija neveiksmīgi, piemēram, vienā no fotografēšanas seansiem, fotokamera iemūžināja to, kā skudras apēd bišu cirmeņus, citos gadījumos nebija atbilstošs mitruma līmenis. Rezultātā fotogrāfs izlēma, ka fotogrāfēs cirmeni ik reizi, kad manīs kādas izmaiņas attīstības procesā, neizmantojot automātisko fotografēšanu. 

Viņa neatlaidība atmaksājās. Pēc daudziem mēģinājumiem 6 mēnešu garumā, Varma ieguva pietiekami daudz kadru, lai būtu iespējams samontēt šo apbrīnojamo video.

http://nationalgeographic.com/

novembris 28th, 2017|Tags: |

Medus ķīmiskais sastāvs

Varētu šķist – kas gan tur tāds? Salda, garšīga un lipīga viela, ko bites savāc no ziediem. Patiesībā? Vērtīgs produkts ar komplicētu sastāvu – pilns ar vitamīniem, minerālvielām un dažādām citām ķermenim nepieciešamām sastāvdaļām! 

 

Medus sastāvs

                  Medus sastāvs ir sarežģīts un neviendabīgs un var ievērojami atšķirties atkarībā no dažādiem apstākļiem – augiem, klimata, augsnes, bišu šķirnes un to spēcīguma, un citiem dažādiem faktoriem.

Medus ir bioloģiski aktīvs produkts ar bagātīgu un sarežģītu sastāvu. Visas medus sastāvdaļas satur cilvēkam nepieciešamas un derīgas vielas. Medū atrodamas apmēram 300 dažādas vielas, kas labvēlīgi ietekmē metaboliskos procesus ķermenī.

 

Medus satur:

  • Cukurus – 38% fruktozi, 31% glikozi, 5 saharozi;
  • 0,1-2,3% olbaltumvielas;
  • 0,1-0,2% minerālvielas;
  • 0,003-0,2% organiskās skābes (ābolskābi, pienskābi, skābeņskābi, citronskābi un vīnskābi);
  • Minerālvielas (dzelzi, fosforu, magniju, kalciju, varu, sēru, kāliju u.c.);
  • Fermentus – vielas, kas ļoti mazos daudzumos ievērojami paātrina vielmaiņas procesus (invertāzi, amilāzi, diastāzi u.c.);
  • Nelielos daudzumos satur vitamīnus (B1, B2, B3, B5, B6, H, K, C, E, PP, A);
  • Antibakteriālas, pretsēnīšu, antioksidantus un citas vielas;
  • Dažus biogēnos stimulatorus, kas paildzina dzīvi;
  • 15-20% ūdens;
  • Vielas, kas stimulē šūnu augšanu – zari, no dažādiem kokiem, kas turēti medus ūdenī un tad iestādīti, auguši daudz ātrāk.

Medus, kas ievākts no dažādiem ziediem, atšķiras ar aromātu un garšu, kā arī ar sastāvdaļu attiecību. Vitamīnu daudzums medū palielinās līdz ar ziedputekšņu daudzumu. Ir zināms, ka vitamīni, kas atrodami dārzeņos, augļos un citos produktos, neizbēgami un pakāpeniski samazinās glabāšanas laikā, taču šis fakts neattiecas uz medu – vitamīni un citi elementi tā sastāvā saglabājas arī ilgu laiku pēc glabāšanas.

http://honeypedia.info/

novembris 25th, 2017|Tags: |

Senatnē ar bišu vasku laboja zobus!

Zobārsta apmeklējums nevienu neatstāj vienaldzīgu – vairums no mums pārklājas aukstiem sviedriem, izdzirdot vārdu ‘zobārsts’. Tomēr droši varam apgalvot, ka mūsdienās zobārsta apmeklējums ir viskomfortablākais – atliek vien palasīt vēstures liecības par zobārstniecības paņēmieniem vēsturē.

Pavisam nesen zinātnieki ir atklājuši, ka, iespējams, viens no veidiem, kā cilvēki senatnē cīnījās ar zobu nedienām, bija bišu vasks. Pirms vairāk kā 100 gadiem Slovēnijā atrastais zobs no Neolīta laikmeta, izrādās, ir pildīts ar bišu vasku!

Zinātnieki apgalvo, ka antīkais zobs, kas pildīts ar vasku, iespējams, ir viens no senākajiem zobārstniecības paraugiem.

Zobs, kas ir 6,500 gadu vecs, atrasts Slovēnijā pirms vairāk kā 100 gadiem.

Pētījumi par zobārstniecības paradumiem senatnē nav daudz. Senākie piemēri ir 7,500 – 9,500 gadu veci dzerokļi ar urbuma pēdām, kas atrasti Pakistānā, savukārt Ēģiptē tika atrasti 5,500 gadu veci mākslīgie zobi.

Atrastais Neolīta laikmeta žoklis piederējis 24-30 gadus vecam vīrietim. Kreisā ilkņa emaljā un mīkstajos dentīna slāņos redzama plaisa. Spēcīgais zoba nodilums skaidrojams ar ikdienas paradumiem, jo tā laika cilvēki ar zobu palīdzību veica dažādus ikdienas darbus.

Zinātnieki atklāja, ka uz šī paša ilkņa atrodams bišu vaska slānis, taču to bija ļoti grūti pamanīt ar neapbruņotu aci. Tas izskaidro to, kādēļ 101 gadu tas atradies Salamas Starptautiskajā centrā bez īpašas izpētes. 

Pētniekiem izdevās noskaidrot bišu vaska vecumu, izmantojot lielu jonu paātrinātāju, kas ļāva viņiem redzēt, kādi oglekļa izotopi bija vaskā. Visiem oglekļa izotopiem ir seši protoni, taču tie atšķiras pēc to neitronu skaita. Oglekļa-14 izotops ir nestabils un laika gaitā samazinās, tāpēc, analizējot oglekļa-14 attiecības pret citiem oglekļa izotopiem, var secināt, cik daudz laika ir pagājis. Pētnieki arī izmantoja rentgenstarus no cita jaudīga daļiņu paātrinātāja, lai iegūtu 3D attēlu zobā ar izšķirtspēju aptuveni vienu tūkstošdaļu no milimetra.

Zinātnieki nevarēja apstiprināt, vai šī zoba aizpildīšana tika veikta īsi pirms vai pēc personas nāves. Ja tas bija tad, kad cilvēks vēl bija dzīvs, tad šis atklājums ir iespējams visvecākais pierādījums aizvēsturiskajai zobārstniecībai Eiropā. 

Pieņemot, ka zoba pildīšana ar vasku bija zobārstniecības mēģinājums, visticamāk, tas mazināja sāpes un jūtīgumu. Zinātnieki atzīst, ka šobrīd nav zināms, vai tas ir atsevišķs gadījums, vai arī līdzīgi gadījumi Neolīta laikmetā bijuši vairāki. 

Tiešām prieks, ka dzīvojam mūsdienu attīstītajā pasaulē!

Avots: https://www.theatlantic.com/
novembris 22nd, 2017|Tags: |

Kas notiks, ja katru dienu ēdīsi medu?

Mūsdienās ikviens vēlas palutināt savu ķermeni. Viens no produktiem, kas var palīdzēt mūsu ķermenim un ir tam veselīgs, ir medus. Tikai viena tējkarote medus var ievērojami palīdzētu un uzlabot veselību un ķermeņa vispārējo stāvokli. Kas mainīsies, ja sāksi uzturā lietot medu?

1. Tīrāka āda.

Medus ir antioksidants. Ja to lieto regulāri, tavs ķermenis attīrīsies no toksīniem. Medum ir antibakteriālas īpašības, kas ir lieliski ķermeņa ādai.

2. Liekā svara zudums.

Ja vēlies sekot līdzi savam svaram, tad ir jāpārstāj ēst cukurs, taču tas neattiecas uz medu. Protams, nevajadzētu to ēst pārlieku daudz. Tomēr medus sastāvs krietni atšķiras no citiem saldinātājiem. Tas paātrina metabolisma procesus un tieši tas ir nepieciešams svara zaudēšanai.

3. Pazemināts holesterīna līmenis.

Medus nesatur holesterīnu. Tas satur dažādas barības vielas, minerālus un vitamīnus, kas spēj mazināt holesterīna līmeni. Šo vielu savienojumi palīdz cīnīties organismam ar slikto holesterīnu.

4. Spēcīgāka sirds.

Medū atrodamie antioksidanti neļauj artērijām sašaurināties. Neatkarīgi no tā, kur radies asinsvadu sašaurinājums, tas var izraisīt atmiņas pasliktināšanos, sirds mazspēju un galvassāpes. To var novērst, dzerot glāzi ūdens, sajauktu ar dažām karotēm medus.

5. Labāka atmiņa.

Balstoties uz pētījumiem, medus samazina stresu, uzlabo atmiņu un atjauno šūnu antioksidantu aizsardzības sistēmu. Medus satur kalciju, kas pozitīvi iedarbojas uz mūsu smadzenēm un tās darbību.

6. Labāks miegs.

Medus satur cukuru, kas paaugstina insulīna līmeni asinīs. Kas tas ir paaugstināts, tas uzreiz izdala serotonīnu, kas vēlāk pārvēršas par melatonīnu – hormonu, kas nepieciešams labam miegam.

7. Veselāks vēders.

Medum piemīt antiseptiskas īpašības. Eksperti iesaka ēst 1 tējkaroti medus tukšā dūšā. Šis ir labs paņēmiens, kā cīnīties ar jebkāda veida kuņģa slimībām. Medus iznīcina nevēlamās baktērijas un vīrusus kuņģī, kā arī dziedē nelielas brūces, kas var būt kuņģa gļotādā.

8. Noņem nervu spriedzi.

Ir pierādīts fakts, ka medus spēj noņemt nogurumu un nomierināt nervu sistēmu. Tas satur glukozi, kas nepieciešama labai neironu darbībai. Medus ātri uzsūcas asinīs, tādēļ ātri spēj mazināt psiholoģiskus traucējumus un ļaut atslābināties. 

Recepte veselības uzlabošanai

Sajaucot medu ar ķiploku, kas arī satur milzum daudz labas īpašības, var iegūt patiesi veselīgu līdzekli imunitātes stiprināšanai.

Nepieciešamās sastāvdaļas:

  • burciņa vai trauks;
  •  neapstrādāts medus;
  • 3-4 ķiploka galviņas.

Sadali ķiplokus daiviņās un nomizo tos. Pēc tam ievieto tos trauciņā un pārlej pāri tiem medu. Aizver trauciņu un turi to tumšā un vēsā vietā vairākas dienas. Ēd 1 tējkaroti šī līdzekļa katru dienu tukšā dūšā. Tu jutīsi pašsajūtas uzlabošanos jau pavisam drīz – būsi enerģijas pilns un veselīgs!

Neviens nekad nav apšaubījis medus lieliskās īpašības, ne velti tas lietots visos laikos, visā pasaulē. 

Medus ir labākais un veselīgākais gardums  – šaubu nav!

https://brightside.me/

 

novembris 21st, 2017|Tags: , |

Darba bites dzīves cikls

Katrai dzīvai radībai uz mūsu planētas ir savs dzīves cikls, kas sākas no mazas šūniņas un attīstās līdz pilnīgai dzīvai būtnei.

Pienākumi atkarībā no darba bites vecuma

  • 1 – 2 dienas veca darba bite ir bišu šūnu tīrītāja, tai ir jātīra bišu šūnas. Sākumā tā iztīra savu šūniņu un tad ķeras klāt tuvāk esošajām. Tām ir jābūt tīrām, lai bišu māte tajā iedētu nākamo oliņu. Ja šūna nebūs pietiekami tīra, bišu māte to nelietos. Iztīrīta šūna spīd kā stikls.
  • No 3. līdz 11. dienai jaunā bite kļūst par cirmeņu kopēju, tā baro cirmeņus ar peru pieniņu un vēlāk ar ziedputekšņu un nektāra maisījumu.
  • No 6. līdz 11. dienai bite kļūst par pieredzējušu kopēju, un tā baro bišu māšu cirmeņus.
  • No 12. līdz 17. dienai darba bite kļūst par vaska biti. Tā veido jaunas kāres, labo vecās šūnas ar propolisu, saņem ziedputekšņus un sagatavo bišu maizi, saņem medu no bitēm medus vācējām un noglabā medus šūnās. Tā baro tranus, kurš pats nebarojas, apkopj un baro bišu māti. Tai ir jāiztīra bišu strops no mirušajām bitēm un cirmeņu atkritumiem. Tā vēdina ligzdu ar spārniem, veicinot gaisa cirkulāciju.
  • No 18. līdz 21. dzīves dienai darba bite kļūst par stropa sargātāju. To uzdevums ir sargāt ieeju stropā. Bitēm sargātājām ir vēl viens uzdevums, ja laiks kļūst pārāk silts, tām uz stropu ir jānes ūdens, ar kuru tiek dzesētas bites vēdinātājas, uzlejot ūdeni tām uz muguras. Stropa sargātājas sadalās dažādos “kareivjos”, veicot atšķirīgas sargāšanas funkcijas:
    • Bites karavīri – lido netālu ap stropa ieeju un uzbrūk nelūgtiem viesiem, tās strādā ciešā sadarbībā ar ieejas sargātājām.
    • Ieejas sardze – sargā ieeju stropā, pārbaudot ar ožu katru pielidojošo biti, vai tā ir no pašu saimes. Svešas bites padzen vai nogalina bites kareivji.
    • Bites novērotājas – lido nelielā attālumā ap stropu, vērojot apkārtni, un nepieciešamības gadījumā ziņo stropa sargātājām par ienaidnieku tuvošanos.
  • No 22. dienas līdz 42. dienai darba bite kļūst par medus vācēju. Tās uzdevums ir vākt putekšņus un nektāru. Jo biežāk bite lido pēc ienesuma (nektāra un putekšņiem), jo ātrāk tai nolietojas spārni. Ja bitei ir stipri nolietojušies spārni, tad tā iet bojā, tāpēc vasarā tās dzīvo trīs, bet ienesuma laikā pat tikai pusotra – divus mēnešus.

Informācija no wikipedia (https://lv.wikipedia.org/wiki/Darba_bite)

Bites dzīves ciklu var apskatīt sekojošā attēlā.

Bites dzīves cikls
Bites dzīves cikls
novembris 11th, 2017|Tags: , , , |

Iedzēlusi bite?

Pētījumi pierāda, ka 15-20% no  mums  ir pārliecināti, ka viņiem ir alerģija pret bites dzēlienu, bet patiesībā tikai 1% iedzīvotāju patiešām ir alerģija.

Ja ir sadzēlusi bite, pats galvenais ir nekrist panikā. Daudzi cilvēki domā, ka ir alerģiski pret bites dzēlienu, kaut arī viņi piedzīvo pavisam normālu reakciju. Tikai neliela daļai cilvēku patiesi ir alerģiski (apmēram 1-2 no 1000) pret bites dzēlienu.Cilvēks, kuram nav alerģijas, spēj droši pārciest vairākus dzēlienus.

Ja iedzēlusi bite, pirmais, ko vajag izdarīt – izņemt dzeloni. Dzeloņa gals ir atskabargains un paliks ādā pat tad, ja bite būs nokritusi. Muskuļi, kas atrodas dzelonī, turpina pumpēt no tā ārā indi, pat ja tas jau ir atdalījies no bites. Šis process var turpināties apmēram minūti vai arī kamēr dzelonis ir noņemts.

Jo ātrāk tiks izvilkts dzelonis, jo mazāk indes nonāks brūcē. Medus bites var iedzelt tikai vienu reizi savā mūžā, jo uzreiz mirst pēc dzēliena mirst.

Saistīts attēls

Kā izņemt dzeloni:

Nevajadzētu ņemt dzeloni ar pirkstiem vai pinceti, jo tādā veidā tiks izspiesta atlikusī inde. Tā vietā dzeloni labāk noņemt ar nagu, kredītkarti, trulu naža asmeni vai tamlīdzīgu priekšmetu.

Ir divu veidu reakcijas, ko var izraisīt dzēliens: lokāla un alerģiska.

Lokāla reakcija:

Lokāla reakcija parasti ir raksturojama kā sāpes, dedzināšana, apsārtums, nieze un pampums ap brūci. Reizēm pietūkums var būt ļoti manāms. Piemēram, ja iedzelts pirkstā, piepampt var visa roka, līdz pat elkonim. Lielāka uzmanība jāpievērš gadījumā, ja dedzināšana parādās ķermeņa daļās, kuras nav skāris dzelonis. Piemēram, ja iedzelts kreisajā rokā, bet pampst labā roka vai kakls, būtu nepieciešams nekavējoties meklēt medicīnisko palīdzību.

Ir normāli, ja pampums saglabājas līdz divām dienām. Dažas dienas pēc dzēliena brūce var niezēt.

Šīs ir pazīmes, kas novērojamas lielākajai daļai cilvēku un ir pilnīgi normālas. Šiem cilvēkiem ir mazs risks mirt bites dzēliena dēļ, ja vien nav iedzelts mutē vai kaklā.

Kā atvieglot sajūtas pēc dzēliena? Pampumu var noņemt ar jebkuru antihistamīna līdzekli. Vajadzētu dzert daudz ūdens. Brūci ieteicams skalot ar siltu ziepjūdeni, lai noskalotu vielas, kas izraisa sāpes.

Alerģiska reakcija:

Pēc saņemtā dzēliena, ir iespējamas alerģiskas reakcijas, kas nav bīstamas dzīvībai. Atceries, ja parādās alerģiska reakcija, nekavējoties jāmeklē medicīniskā palīdzība, tomēr nevajadzētu  krist panikā. Tā tikai pasliktinās situāciju.

Alerģiska reakcija pret dzeloni var attīstīties jebkur uz ķermeņa un var izraisīt:

  • Izsitumus vai nātreni;
  • Vēdera krampjus, sliktu dūšu, vemšanu vai caureju;
  • Reiboni vai smagas galvassāpes;
  • Pietūkumu, kas nav dzeloņa skartajā apvidū – mēlē, kaklā ;
  • Elpas trūkumu vai apgrūtinātu rīšanu;
  • Šoku;
  • Bezsamaņu;
  • Asinsspiediena pazemināšanos.

Ja piemeklē kāda no šīm pazīmēm, nekavējoties jāmeklē medicīniskā palīdzība. Simptomi var parādīties līdz pusstundai pēc dzēliena, un ilgt vairākas stundas. Elpas trūkums var sākties pāris sekundes vai minūtes pēc dzēliena. Ja tiek ārstēts laicīgi, tad elpas trūkums ir novēršams ar adrenalīna injekciju ķermenī. Indivīdiem, kuri apzinās, ka viņiem ir alerģija pret bites dzēlienu, vajadzētu nēsāt līdzi epinefrīnu (adrenalīnu) šļircē vai automātiskajā injektorā (Epi-Pen) ikreiz, kad pastāv risks tikt sadzeltam (piemēram, dodoties atpūsties dabā). Epinefrīns ir pieejams tikai ar ārsta recepti.

 

https://www.afuturewithbees.com/bee-info/40-a-bee-stung-me

oktobris 20th, 2017|Tags: , , |